• 0544 402 02 03
  • Bellaten Sağlık Ltd Şti, Dereboyu Cd, Fesleğen Sk, Ağaoğlu MyWorld, Suncity, 2C-16, Batıataşehir, 34746

KOLTUK ALTI TERLEMESİ ÇÖZÜMÜ

Aşırı koltuk altı terlemesi, aşırı terleme şikayetleri olanlar için bu durum büyük sıkıntı ve ızdırap yaratacak bir durumdur. Koltuk altı terlemesi nedenleri çok belirgin değildir. Genellikle beynimizde meydana gelen kimyasal sempatik deşarj sonrası özellikle yüz, eller, koltuk altı ve ayaklarda aşırı terleme meydana gelmektedir. Bu terlemenin miktarı bazı kişilerde oldukça fazla olmaktadır. Aşırı terlemeyi kontrol etmek veya önlemek çok ciddi bir sorun haline gelmektedir.

Aşırı koltuk altı terlemesinin oluş mekanizması çok belirgin değildir. Aşırı terlemeyi başlatan ve hızlandıran nedenler vardır. Aşırı sıcaklar, acılı ve baharatlı yemekler yemek, bunlardan daha önemlisi başka bir kişiyle göz teması kurmak, karşılıklı konuşmak bile aşırı terlemeyi tetikleyebilir. Diğer taraftan bir sunum yapmak, toplantıya katılmak, sınav veya iş görüşmesi sırasında, bir performans sırasında (konser vermek, konuşma yapmak) kısaca toplum içerisinnde aşırı koltuk altı, el, yüz terlemesi meydana gelebilir ve bu kontrol edilemez. Ancak o ortamdan çıkıldığında bir süre sonra geçer.

Fakat aşırı terlemesi olan kişiler yukarıda sayılan durumların tekrar olacağı endişesi ve kaygısı ile toplum içine girmek istemezler, uzak dururlar ve bu süreç bir süre sonra sosyal fobiye dönüşür. Bu kişiler içine dönük ve toplumdan soyutlanmış kişilikler geliştirirler.

Aşırı koltuk altı terlemesi tanısını koyarken hastalar kendileri bu aşırı terlemeden uzun yıllardır şikâyetçi olduklarını anlatırlar. Birçok yöntem ilaç, krem, pudra, botoks, vb kullandıklarını ama sadece geçici ve kalıcı olmayan çözümler bulabildiklerini ifade ederler.

Aşırı koltuk altı terlemesinin tedavisinde birçok tıbbi tedaviler olmasına rağmen bunların hiçbiri cerrahi tedavi kadar etkili ve kalıcı değildir. Cerrahi tedaviden kasıt klipsli ets ameliyatıdır (endoskopiktorasik sempatektomi). Bu tamamen kapalı bir yöntemle yapılmaktadır. VATS denilen video torakoskopi sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Genel olarak klipsli ETS ameliyatı olarak bilinir.
Bahsedilen klipsler titanyumdan yapılmaktadır.

Klipsli ETS ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Anesteziden önce mutlaka anestezi verecek hekim hastayı değerlendirerek varsa tüm eksikleri tespit eder. Gerekli diğer konsültasyonlar (dahiliye, nöroloji, psikiyatri, vb) tamamlanır. Tüm bu eksikler giderildikten ve genel anestezi almaya engel bir hal olmadığı kanaatine varıldığında (elbette varsa olası tüm ameliyatla, genel anestezi ile ilgili riskler hastaya ayrıntılı olarak ameliyattan önce anlatılmalıdır) hasta için ameliyat günü tespit edilir.

Aynı seansta her iki tarafa müdahale yapılır. Kapalı yöntemle klips uygulaması yapılır. Koltukaltına gelen sempatik sinirlerin düğümleri bulunur (bunlar T3 ve T4 seviyeleridir). Bu düğümlerin hem üzerinden hem de altından titanyum klipsler yerleştirilir (bazen koterizasyon – yakma veya kesme yöntemleri de kullanılabilir). Olası Kuntz siniri varlığını düşünerek (%40 hastada mevcuttur) ilgili kaburgaların iç yüzlerinde çizgi şeklinde koter ile yakma uygulaması yapılır. Bu da olası nüksleri ve başarısızlıkları en alt düzeye indirir.

Klipsler uygulandıktan 10-15 dk sonra ellerin ısındığı ve koltukaltında terlemenin kaybolduğu tespit edilir. Bu ameliyatlardan sonra hastaların çoğunda hafif olmak kaydıyla %80’inde dengeleyici terleme durumu (göğsünde, sırtında, karın bölgesinde veya kasıklarında) meydana gelir.

Ameliyat öncesinde hastayla ameliyat hakkında ve sonrasında olabileceklerle ilgili açıkca konuşulmalıdır. Hastaların çoğu eğer sabah ameliyatlarını olurlarsa akşam yapılacak muayene sonrası aşırı koltuk altı terlemesi sorunu ortadan kalkmış bir vaziyette evlerine taburcu edilirler. Bir hafta sonra kontrole çağrılırlar. Bu arada doktorlarının vereceği ilaçları (ağrı kesici, antibiyotik, vb) kullanmaları ve günlük bir defa pansumanlarını yaptırmaları uygundur. Koltukaltı terlemesi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen iletişim modülümüzü kullanınız.

Ayrıca online randevu alarak da doktorunuza ulaşabilirsiniz. Şimdiden kuru, sorunsuz, toplum içinde güzel bir hayat diliyoruz.

Son Yazılar

YouTube